0
|Nejdříve zabrousíme trochu do minulosti. Do časů, kdy existoval pouze jeden typ atomizérů s jedním odporem. Tehdy jste si na své eGo baterii, která má výstupní napětí cca 3,3V, museli vystačit s odporem trochu vyšším, než na jaký jsme zvyklí dnes. Dostat tak správný „hit“ chvíli trvalo.

Lidé jsou však koumáci a i když si vyšší napětí z počátku dopřávali pomocí toho, že dávali dva bateriové články na sebe, časem se začali objevovat GRIPy a baterie, u nichž bylo možné přímo navyšovat napětí. Díky tomu si tak „vapeři“ mohli dopřát daleko větší tvorbu dýmu, silnější „hit“ a vůbec lepší požitek z elektronických cigaret.

Ne každý však chce mít velký GRIP nebo baterii s nastavením proměnlivého napětí. I výrobci e-cigaret viděli, že zvyšování napětí, větší žhavení spirálky a více dýmu je cestou, kterou se trh vydal. Začali tak vyrábět atomizéry / žhavící hlavy s nižším odporem, než bylo dříve zvykem. Takové atomizéry / žhavící hlavy se i s klasickými bateriemi pracujícími na konstantní napětí 3,3V dokáží vytvořit hodně dýmu a dopřát uživateli dostatečně silný „hit“.

Dnes už je situace taková, že u naprosté většiny atomizérů / žhavících hlav je hned několik variant s různými odpory. Člověka, který s elektronickými cigaretami začíná nebo s nimi zatím nemá mnoho zkušeností, to může sice trochu mást, ale není to zase tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Co je tedy ten odpor? Je to fyzikální veličina, jejíž jednotkou je ohm (Ω). V podstatě se jedná o to, že uvnitř žhavící hlavy se nachází dva póly, mezi nimiž se nachází spirálka – odporový drát. To, jaký odpor bude tato spirálka mít, závisí na tom, jak dlouhá bude – kolik bude mít otáček a samozřejmě jak bude silná. Kratší spirálky s méně otáčkami tak budou mít nižší odpory než ty s více otáčkami.

Teorie je sice hezká věc, ale co to znamená pro vás a pro používání elektronické cigarety? Každý uživatel si musí sám ujasnit, co je pro něj výhodnější. Hodně dýmící atomizér / žhavící hlava a dostatečně silný „hit“ za cenu kratší životnosti, nebo pomaleji žhavící, méně dýmící atomizér / žhavící hlava, dávající jemnější „hit“ s o něco delší životností. Výdrž spirálky samozřejmě ovlivňuje celá řada dalších faktorů (o tom zase příště), takže není možné očekávat nějaký výrazný rozdíl v životnosti, ale určitě se to projeví.

Pro jasnější přehled o tom, jaké výhody a nevýhody mají atomizéry / žhavící hlavy s nižším a vyšším odporem, máme pro vás tabulku.

Nižší odpor Vyšší odpor
Rychleji a více se zahřívá Pomaleji a méně se zahřívá
Produkuje více páry Produkuje méně páry
Produkuje teplejší páru Produkuje studenější páru
Dává silnější hit Dává slabší hit
Může zvýraznit, nebo potlačit chuť e-liquidu Může zvýraznit, nebo potlačit chuť e-liquidu
Rychleji vybíjí baterii Pomaleji vybíjí baterii
Spotřebuje více e-liquidu Spotřebuje méně e-liquidu


Závěrem lze tedy říct, že odpor atomizéru / žhavící hlavy ovlivní množství páry, její teplotu a chuť, zároveň se také projeví na výdrži baterie a chuti samotného e-liquidu a v neposlední řadě odpor ovlivňuje i životnost samotného atomizéru / žhavící hlavy.

Jaký si vybrat už záleží jen a jen na vás a na vašich potřebách.

banner logo

 

Vapering.cz

Jsme dovozci elektronických cigaret značky Jomotech. Táto firma vyrábá elektronické cigarety s veľmi vysokou technickou úrovňou a kvalitou.

Internetový obchod VAPERING.CZ ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.