0
Pro své fungování potřebují elektronické cigarety pravidelné doplňování e-liquidu a vyměňování žhavících hlav. Zatímco to, kdy doplnit e-liquid, je snad každému jasné, nad tím, kdy vyměnit žhavící hlavu stále panují nejasnosti. Nejspíše hlavně proto, že životnost žhavící hlavy ovlivňuje mnoho faktorů.

Co je to žhavící hlava?

Žhavící hlava je část elektronické cigarety, která zahřívá a odpařuje e-liquid. Vyskytuje se ve dvou verzích, a to buď s jednou žhavící spirálkou (single coil), nebo se dvěma žhavícími spirálkami (dual coil).  Vyrobeny pak jsou ze třech hlavních komponentů: kovový obal, odporový drát (spirálka) a knot (v poslední době spíše vata). Odporový drát je namotaný kolem knotu / vaty a oba konce drátu jsou spojeny se spodním koncem žhavící hlavy, která má kontakt s baterií. Když naplníte clearomizér e-liquidem, knot / vata se náplní nasákne a když zapnete baterii, odporový drát se rozžhaví a začne odpařovat e-liquid.

Faktory ovlivňující životnost žhavících hlav

O faktorech ovlivňujících životnost žhavících hlav jsme už psali v jednom z předchozích článků, ale nebude na škodu, když si je teď v rychlosti připomeneme. 

Obecně platí, že čím kyselejší e-liquid je, tím rychleji odpálí spirálku. Některé příchutě, například hlavně ty ovocné, mají obvykle vyšší kyselost a rychleji tak odrovnají spirálku. K tomu je třeba přičíst i poměr PG a VG. Vyšší obsah VG díky své hustotě zkracuje životnost žhavící hlavy.

Počítat musíte i s nastavením napětí a výkonu, což také ovlivní výdrž žhavící spirálky. Vyšší napětí a výkon ve výsledku způsobí, že drát ztratí schopnost žhavit a to vyústí ve ztrátu schopnosti tvořit páru.

A na konec samozřejmě je třeba vzít v potaz to, jak moc ze své e-cigarety potahujete. Ti z vás, kteří potahují hodně po celý den, musí počítat s častější výměnou žhavících hlav, než ti, kteří si během dne jen několikrát potáhnou.

Jak poznám, že je třeba hlavu vyměnit?

Existuje několik signálů, podle kterých poznáte, že vaše žhavící hlava už má na kahánku. První známkou dosluhující žhavící hlavy je nižší produkce páry. Krátce po tom se začnou projevovat další indicie jako protékání, bublání a horší podání chuti. To všechno naznačuje, že už je třeba žhavící hlavu vyměnit.

Jak už jsme si řekli, prvním signálem dosluhující žhavící hlavy je nižší produkce páry. Když si do clearomizéru vložíte úplně novou hlavu, produkuje velké množství husté páry, to se obvykle začíná po pár dnech používání postupně snižovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o postupný proces, často si to ani neuvědomíme, ale když bychom porovnali novou žhavící hlavu a několik dní starou hlavu, rozdíl je naprosto patrný.

Jedním z hlavních indikátorů je také spálená chuť. Přestože to může znamenat více věcí – nedostatečně naplněný clearomizér, příliš vysoké napětí / výkon – obvykle to skutečně značí, že už je třeba žhavící hlavu vyměnit. Knot / vata už nestačí vstřebávat potřebné množství e-liquidu a začíná se napalovat.

Z toho pak také plynou další problémy, mezi které patří protékání. Určitě se vám někdy podařilo při potahu natáhnout do pusy i trochu e-liquidu. I když to může být opět způsobeno jinými problémy, znamená to, že žhavící hlava už není schopna dosáhnout potřebné teploty pro odpaření e-liquidu a vy ho při potahu natáhnete do pusy. Stejný problém pak stojí za protékáním e-liquidu na kontakt baterie.

Posledním z těch hlavních ukazatelů končící žhavící hlavy je bublání. To je způsobeno nedostatečným odpařením e-liquidu, za čímž může stát buď horší savost knotu / vaty nebo neschopnost spirálky řádně žhavit, každopádně výsledkem je bublavý zvuk při potahu.

Na závěr už ztrácí žhavící hlava schopnost tvoři páru, když si tak potáhnete, místo páry jde do pusy e-liquid. Rozhodně nedoporučujeme čekat až do tohoto bodu, je dobré vyměnit žhavící hlavu dříve.

Jak často měnit žhavící hlavu?

Jak už nyní víte, těch proměnných ovlivňujících životnost žhavící hlavy je hodně a je tak velice těžké určit, kdy byste měli hlavu vyměnit, je to hodně individuální. Existuje ale základní poučka, podle které se lze řídit.

Jestli jste hodně těžkým vaperem a permanentně potahujete po celý den, je možné, že žhavící hlavu budete měnit každý týden. Středně těžcí vapeři, kteří potahují v krátkých intervalech po celý den, by mohli se žhavící hlavou vydržet dva týdny. Slabší vapeři, kteří si během dne ze své e-cigarety sem tam potáhnou, mohou očekávat tři týdny.

Nic samozřejmě není vytesáno do kamene a údaje jsou to zcela orientační, nikdo netvrdí, že vám žhavící hlava nemůže vydržet delší, nebo kratší dobu. Rozhodně ale doporučujeme žhavící hlavu měnit při první příznacích a nečekat na spálenou chuť nebo naprostou nefunkčnost hlavy.

banner logo

 

Vapering.cz

Jsme dovozci elektronických cigaret značky Jomotech. Táto firma vyrábá elektronické cigarety s veľmi vysokou technickou úrovňou a kvalitou.

Internetový obchod VAPERING.CZ ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.